Jak vybrat robotický vysavač

Jak vybrat robotický vysavač?

Každý určitě nemá na úklid dostatek času a nálady. Ušetřete si čas pomocí robotického vysavače. Pomocník, který uklidí veškeré nečistoty na podlaze za vás. Dostane se i do míst, kam byste se s klasickým vysavačem nedostali. Udělá veškerou práci za vás a navíc ušetří i elektrickou energii. Pořiďte si robotický vysavač i do vaší domácnosti. Připravili jsme pro vás přehled, který vám napoví, jak vybrat robotický vysavač.

Jak vybrat?

Před výběrem robotického vysavače se musíte zaměřit na to, zda chcete vysávat koberce nebo podlahy. Většina modelů jsou nejlepšími pomocníky na tvrdé podlahy, jako je například lino, laminátová podlaha nebo dlažba. Některé robotické vysavače jsou konstruovány na koberce. Jejich nevýhodou je však to, že si poradí jen s koberci s krátkým vlasem, maximálně do 1 cm. Pokud byste vysavač použili na koberce s delším vlasem, může se zaseknout.   

Výhody robotického vysavače

Mezi výhody robotického vysavače patří:

 • jednoduchá obsluha
 • úspora času
 • a průběžná údržba

Nevýhody robotického vysavače

Mezi nevýhody robotického vysavače patří:

 • úklid před vysáváním, pokud máte hodně věcí, které vysavač nepodjede
 • malá kapacita sběrného koše
 • a vyšší pořizovací náklady

Důležité parametry při výběru robotického vysavače

Při výběru robotického vysavače je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

 • dobíjení a kapacita baterie
 • typ baterie
 • kapacita
 • hlučnost
 • konstrukce a vybavení
 • funkce
 • a pořizovací náklady

Dobíjení a kapacita baterie

Maximální doba vysávání je ovlivněna kapacitou baterie. Kvalitnější baterie si lépe dovedou poradit s vysáváním větších ploch na jedno nabití. Některé robotické vysavače s méně kvalitní baterií, se sice dokáže během vysávání dobíjet, nicméně se jedná o zdržení, které může být až několik hodin. Z toho důvodu je pro větší plochy vhodné volit vysavače dražší, které stojí zhruba 10 000 Kč a výše. U dražších modelů by se v žádném případě nemělo stávat, že vysavač nestihne dojet k nabíjecí stanici a zcela se vybije. Pokud tento problém nastane, je dobré vysavač odnést do servisu.

Typ baterie

U většiny robotických vysavačů se můžeme setkat s bateriemi typu Ni-MH a Li-ion. Při výběru těchto pomocníků se doporučuje volit baterie Li-ion, které disponují delší životností.    

Kapacita

U robotických vysavačů je důležitá také kapacita vnitřní nádoby, která by měla být vždy větší. Větší nádobku ocení zejména majitelé větších bytů. Pokud máte prostornější byt, doporučuje se zvolit kapacitu 0,5 l a vyšší.

Hlučnost

V porovnání s ostatními typy vysavačů je robotický vysavač výrazně tišší. Nejtišší modely mají hlučnost okolo 50 dB. Některé modely mohou přesáhnout hodnotu 60 dB.    

Konstrukce a vybavení

Základ konstrukce tvoří základna, která je pro robotický vysavač nejdůležitějším místem. Jedná se totiž o dobíjecí stanici, která je zapojená do elektřiny. Kvalitnější modely nabízejí funkci automatického návratu to této stanice. Pokud chcete vysavač využívat v malém bytě, vystačíte si s levnějším robotem, který funkci automatického návratu nenabízí.

Hlavní součástí robotických vysavačů jsou rotační kartáče, které zajišťují maximální účinnost přístroje. Tyto kartáče si dokonale poradí s vlasy a zvířecími chlupy. Některé modely jsou vybaveny také kartáče po stranách vysavače. Jejich výhodou je nametání nečistot k sacímu otvoru. Dále jsou některé modely vybaveny senzory pro detekci nečistot, sadou na čištění vysavače, dálkovým ovládáním či UV lampou.       

Funkce

Robotické vysavače také nabízí mnoho užitečných funkcí, které vám ušetří čas i peníze. První oblíbenou funkcí je funkce automatického nabíjení. Robot sám zamíří k nabíjecí stanici, aby se dobil. Nevýhodou je, že se může zamotat do kabelů nebo se zaseknout pod nábytkem. Další funkcí je pokračování v úklidu. Robot se po nabití automaticky vrátí na místo, na kterém byl naposledy.

Pořizovací náklady

Pořizovací náklady se u jednotlivých modelů robotických vysavačů velmi liší. Záleží vždy na výše uvedených parametrech. Nejlevnější modely seženete do 5 000 Kč. Nevýhodou těchto levnějších přístrojů je jejich výkon a hlučnost. Některým vysavačům chybí také rotační kartáče. Pestrou nabídku najdete v rozmezí od 5 000 Kč do 10 000 Kč. Tyto modely už nabízejí skvělý výkon, nižší hlučnost a mnoho funkcí. Nejdražší modely stojí okolo 40 000 Kč.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *