Jak vybrat odšťavňovač?
Zdravá výživa je základ kvalitního života. Vitamíny si můžete dopřát v salátu, zelenině nebo ovoci. Právě ovoce je jedním z nejdůležitějších zdrojů živin a podstatných vitamínů, které naše tělo potřebuje. Tělu totiž dodávají velké množství energie. Z ovoce se také dají dělat skvělé domácí nápoje. K nim skvěle poslouží odšťavňovač, který velmi ulehčí práci. V následujícím článku se zaměříme na podrobný výběr odšťavňovače a poradíme, jak si i doma můžete vyrobit jedinečnou šťávu.
Využití odšťavňovače
Odšťavňovač patří mezi oblíbené kuchyňské spotřebiče. Oproti klasickým džusům mají jednu obrovskou výhodu. Vždy víte, co jste si do nápoje dali. Další výhodou je, že si ovocný a zeleninový nápoj můžete připravit kdykoliv čerstvý. Před samotným výběrem odšťavňovače je důležité si uvědomit, jak často ho budete používat. Pokud ho chcete pro občasné použití, bude vám stačit levnější model do 2 000 Kč. Podstatný je i objem nádržky. Pro více osob se doporučuje volit nejméně 1 litr.
Tento domácí pomocník není vhodný na všechny typy ovoce a zeleniny. Pojďme se společně podívat na to, jaké suroviny se nejčastěji používají. Mezi oblíbené ovoce patří jablka, hrušky, meruňky, broskve, citrusy a lesní plody. Co se týče zeleniny, jedná se zejména o kořenovou zeleninu.
Typy odšťavňovačů
Na současném trhu existují dva typy odšťavňovačů. Prvním typem jsou odstředivé odšťavňovače, které nejprve rozsekají suroviny pomocí otočných nožů a následně je protlačí skrz síto. Velkou výhodou je rychlost. Nevýhodou může být jejich náročnost na údržbu, zejména kvůli většímu sítu. Síto je potřeba zbavit uvízlých vláken. Mezi další nevýhody patří vyšší hlučnost, vyšší spotřeba elektrické energie a nižší výtěžnost.
Druhým typem jsou odšťavňovače šnekové, které suroviny rozmělní rotujícím šnekem, následně je opět protlačí přes síto. Disponují vyšší výtěžnost. To znamená, že ze surovin dostanou maximum šťávy. Výhodou je také to, že šťávu z tohoto typu můžete skladovat až 24 hodin. Šnekové odšťavňovače jsou tišší a úspornější. Nevýhodou je nižší výkon, díky kterému pracují pomaleji.
Důležité parametry při výběru odšťavňovače
Při výběru kvalitního odšťavňovače je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:
- příkon,
- velikost plnicího otvoru,
- objem nádobky,
- síto,
- typ ovládání,
- příslušenství,
- a pořizovací náklady.
Příkon
Prvním důležitým parametrem při výběru odšťavňovače je příkon, který se u jednotlivých typů liší. Rozdíl je v tom, že odstředivě a šnekové modely mají jiný mechanismus. U šnekových odšťavňovačů vám postačí příkon okolo 150 W. Kvalitní odstředivé odšťavňovače vyžadují příkon minimálně 1 000 W.
Velikost plnícího otvoru
Od velikosti plnícího otvoru se odvíjí skutečnost, jak velké kusy surovin můžete do přístroje pěchovat. Kvalitní modely mají průměr plnícího otvoru kolem 8 cm a více. U modelů s nižším výkonem se můžeme setkat s velikostí okolo 4,5 cm.
Objem nádobky
Dalším důležitým parametrem je objem nádobky. Ten se odvíjí především od počtu osob, pro které šťávu připravujete. Doporučuje se, aby objem byl minimálně 1 litr. Současný trh nabízí také nádobky o objemu 3 l.
Síto
Vynikající šťávu vám zajistí kvalitní síto. Nejlepší jsou mikrosíťová, která jsou vyráběná z nerezové oceli. Nevýhodou je, že síto je nejnáročnější součástka na údržbu. Důkladné čištění je důležité pro správný chod přístroje. Zaručí vám také dlouhou životnost.
Typy ovládání
Pokud budete odšťavňovač používat často, doporučuje se vybrat takový, který vám bude vyhovovat i z hlediska jeho ovládání. U většiny modelů je ovládací panel velmi jednoduchý. Odstředivý odšťavňovač má k dispozici možnost přepínání mezi mnoha rychlostmi. Šnekový má naopak jednu rychlost a zpětný chod. V současné době si můžete vybrat mezi manuálním a dotykovým způsobem ovládání. U většiny modelů převládá manuál. Dotykové ovládání najdete spíše u dražších odšťavňovačů. Nevýhodou je, že se hůře ovládá mokrýma rukama.
Příslušenství
Příslušenství rozšiřuje možnosti používání odšťavňovače. Mezi oblíbené příslušenství patří:
- další nástavce, mezi které patří například nástavce na výrobu špaget nebo lis na olej,
- různé druhy sítek,
- homogenizační pouzdro,
- antidrip,
- a protiskluzové nožičky.
Pořizovací náklady
Pořizovací náklady odšťavňovačů se pohybují v širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější modely seženete do 1 500 Kč. Jedná se o přístroje se základní výbavou. U některých chybí i nádobka na šťávu. Pro běžné použití vám postačí modely, jejichž cena se pohybuje kolem 2 500 Kč. Od 2 500 Kč už zakoupíte odšťavňovače z kvalitních materiálů. Nejdražší modely pořídíte nad 10 000 Kč. Mají vysokou výtěžnost a nabízejí mnoho příslušenství.